Istorie Aprilie 12, 2014

În parohia Înălţarea Domnului-Buznea, ce aparţine de Protopopiatul Paşcani în perioada 1990-2010 s-a construit o nouă Biserică, datorită faptului că Biserica veche a fost afectată de cutremur, cel mai puternic fiind cel din luna mai 1990.

În urma raportului făcut de către noi la acea vreme, la Sf. Mitropolie Iaşi, cu binecuvântarea Prea Fericitului Patriarh Daniel pe atunci Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei s-a convenit ca pe alt amplasament să construim o nouă Biserică care s-a realizat în timp de 20 de ani, s-a dotat cu cele necesare, iar pe data de 19 septembrie 2010 a fost sfinţită de Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Teofan.

Biserica veche care este Monument Istoric ce datează de la anul 1821 urmează să fie reabilitată în următorii ani şi va servi ca și Capelă de cimitir.

Preotul paroh Păvăluc Nicolae este numit în parohia Buznea la data de 1 mai 1985.